Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shiba inu

11. 5. 2010

 

Původ

Šiba inu znamená v překladu „malý pes z lesa plného křoví". Název tohoto plemene vznikl pro jeho použitelnost při lovu ptáků v houštinách. Šiba inu je velmi staré plemeno pocházející z Japonska, kde je dodnes nejrozšířenějším psem i když dnes už jen jako společník. V sedmnáctém a osmnáctém století se do Japonska dostávali také další psi z Evropy, ze kterých postupným křížením vznikly tři druhy plemene Šiba a ty byly pojmenovány po oblastech, kde se nacházeli. Z původních domorodých plemen bylo vyčleněno šest plemen, které se od sebe lišily velikostí. Hlavním znakem byly jejich špičaté uši a ocas stočený na zádech. Šiba inu byla chována pro lov. Během druhé světové války Šiba inu téměř vymizela. Po válce byl ale úspěšně spuštěn program na její záchranu a toto plemeno se tak podařilo obnovit. V dnešní době se stále využívá i k lovu.

 

Povaha

Šiba inu je ostražitý a upřímný pes. Neustále si vyžaduje pozornost svého okolí, chce, aby se vše točilo kolem něj. Na každý neznámý zvuk, neznámého člověka nebo neobvyklou situaci reaguje hlasitým štěkáním a chce být účasten jejímu řešení.Šiba inu je velmi dobrý hlídač a své území je ochoten bránit i před nepřítelem, který je mnohonásobně větší. Ve své domovině na tuto vlastnost doplatilo mnoho těchto psů svým životem, a to v případech, kdy se postavili třeba medvědu nebo jelenovi. Šiba inuje přirozeně čistotná a proto se hodí i do bytu, kde vydrží celý den sama a trpělivě čeká na příchod svých majitelů. Její veselá povaha si získá srdce dětí i dospělých a Šiba inu se jim za lásku odmění veselými kousky. Je tvrdohlavá, takže výcvik není jednoduchý, ale pokud ví, že za splněný povel dostane pamlsek, je schopná udělat cokoli. Šiba inu je i mimo jiné velmi zvědavá, proto ocení přístup k oknu, odkud může pozorovat dění venku. Je velmi přizpůsobivá a ocení jak krátkou procházku, tak celodenní túry. Potřebuje ovšem prostor k uplatnění svojí inteligence a individuality.

 

Popis

Šiba inu má barvu srsti ve všech odstínech rezavé. Výška Šiba inu je 35,5 - 41,5 cm. Navzdory k malé velikosti je to pes svalnatý. Svým vzhledem připomíná lišku. Oči má trojúhelníkového tvaru a tmavé barvy. Uši jsou také trojúhelníkové, malé a vztyčené. Ocásek má stočený na hřbetě. Má dvoupatrovou srst, vrchní je tvrdá a rovná, pod ní je srst jemná a hustá. Hřbet má rovný, bedra svalnatá, hrudník a žebra dobře klenutá.


Plemenný standard

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Šiba inu zařazena do skupiny 5 - špicové a primitivní plemena, sekce 5 - asijští špicové a příbuzná plemena. Oficiální název je Shiba - inu- Shiba. Zemí původu je Japonsko.

 

Základní péče

Šiba inu nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pokud ovšem chceme, aby si vytvořila pouto s majitelem, je nutno si pejska pořídit již jako štěně.

aito-junior-4-igallery-image0001168.igallery.image0000003--640x480--logo--server-haficicz.jpgaito-junior-5-igallery-image0001169.igallery.image0000004--640x480--logo--server-haficicz.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aito-junior

(dannhofer, 5. 9. 2013 19:38)

To je náš AITO.

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 19847
Měsíc: 336
Den: 19