Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jack Russel terier

5. 5. 2010

 

Původ Jack Russel teriera

Jack Russell teriér byl vyšlechtěn reverendem Johnem Russellem v 19. století v Anglii, kde chyběl malý obratný pespro práci pod zemí na plašení kořisti v doupatech. Vyšlechtěny byly dvě varianty, jejich rozdíl byl pouze ve výšce a proporcích. Vyšší varianta plemene je dnes známá jako Person Russell teriér, nižší variantu psa dnes známe pod názvem Jack russel teriera. Dodnes je pes využíván i jako krysař, ale převážně jako milý společník.

 

Povaha Jack Russel teriéra

Jack Russell je odvážný a nebojácný pes, je velmi bystrý a inteligentní, živý, přátelský a sebevědomý.

 

Popis a vzhled

Kohoutková výška Jack Russela se pohybuje mezi 25 až 30 cm (platí, že na 5 cm kohoutkové výšky, má být hmotnost 1 kg).

 

Čenich je poměrně velký a černý. Jack Russel Teriér má velmi silné a široké zuby v nůžkovém skusu. Oči tvaru mandle jsou malé, tmavé a jiskrné s bystrým výrazem, nesmí vystupovat. Oční víčka jsou těsně přilehlá, okraje černě pigmentované. Uši jsou zavěšené a velmi pohyblivé. Hlavu nosí tento teriér velmi elegantně.

 

Hrudník je více hluboký než široký, žebra dobře klenutá, směrem k zádi se zplošťují. Vrchol hrudní kosti přesahuje ramenní kloub. Tlapy jsou kulaté a pevné, polštářky tvrdé, klenuté. Ocas visí v klidu, volně, při pohybu je vztyčený, pokud je ocas kupírovaný, měl by být při vztyčení v úrovni uší.

 

Srst Jack Russel teriera může být jak hladká, tak drsná. U obou variant musí být tuhá, uzavřená a hustá. Srst je velmi odolná proti nepřízni počasí. Zbarvení je celobílé, nebo s černými, tříslovými až hnědými, citronovými nebo trikolorními znaky. Bílá barva musí vždy převládat. Barevné odznaky by měly být omezeny na hlavu a kořen ocasu.

 

 

Plemenný standard

Podle standardu mezinárodní kynologické federace (FCI), patří Jack Russell Teriér do skupiny III. - TERIERI, sekce 2 - Malí teriéři. Oficiální zkratka v České republice je JRT. Číslo standardu je 345 (Velká Británie).

 

 

Péče o Jack Russel teriéra

Srst Jack Russel teriera nevyžaduje přílišnou péči, psa stačí občas vykartáčovat. Drápy se udržují krátké.

 

                                         ENERGIE=90%

                               INTELIGENCE=87%

                               PŘÁTELSKOST=85%

                               HRAVOST=83%

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< únor / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 22965
Měsíc: 85
Den: 1